آشنایی با دکتر سیدمحمد حسینی
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳۸۸/٧/۱۱  کلمات کلیدی: دکتر سید محمد حسینی ، خنجین ، چهره ماندگار ، ترجمه کتاب

hosiyni.jpg

مترجم کتاب

«نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد (ص)»

آقای دکتر سیدمحمد حسینی در سال 1315 در یکی از روستاهای اراک به نام خنجین دیده به جهان گشود. تحصیلات دورۀ ابتدایی و متوسطه را در اراک و تهران به پایان برد. دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را در رشتۀ زبان و ادبیات عربی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران گذراند و در سال 1351 از رسالۀ دکتری خود دفاع کرد.


وی در سال 1339 به خدمت آموزش و پرورش تهران درآمد و از سال 1350 به تدریس در دانشگاه پرداخت. در سال 1355 به وزارت فرهنگ و آموزش عالی منتقل شد و در حال حاضر در دانشگاه علامه طباطبایی به تدریس اشتغال دارد.
از آقای دکتر حسینی مقاله هایی به مناسبت کنگره های بزرگداشت خواجوی کرمانی، شهریار، حزین لاهیجی و سایر مشاهیر علم و ادب منتشر شده است.
کتابهای زیر نیز از آثار ایشان است:
1. تصحیح و تحقیق جلدهای 2 و 3 تفسیر «جوامع الجامع» فضل بن حسن طبرسی با عنوان همکاری با استاد دکتر ابولقاسم گرجی
2. قواعد زبان عربی 1 و 2، دانشگاه پیام نور
3. قرائت زبان عربی 1 و 2 و 3، دانشگاه پیام نور
 

آشنایی با کتاب

 «نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد (ص)»

نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد (ص) و اسناد صدراسلام/ تحقیق و گردآوری دکتر محمد حمیدالله، ترجمۀ دکتر سیدمحمد حسینی

 .- تهران: انتشارات سروش، 1374.

کتاب حاضر مجموعه ای غنی از نامه ها و پیمانهای حضرت پیامبر(ص) و اسناد صدر اسلام است که آن را می توان منبع معتبری برای درک حقایق تاریخ، سیاسی، دینی، اقتصادی دوران پیامبر(ص) و خلفای راشدین محسوب کرد.
در ابتدای کتاب مقدمه ای جامع و ارزشمند از مترجم گنجانده شده که به بررسی سبک و سیاق نوشته های پیامبر می پردازد. مواد و مطالب کتاب مستند به منابع معتبر تاریخ است که فراوانی و تنوع آنها از امتیازات خاص اثر است. کتاب متشکل از 4 بخش است که در پایان، بخشی به منابع و مآخذ محقق و مترجم، واژه نامه و فهرست راهنما اختصاص یافته است.